Jednak opieka nad zwierzęciem przebywającym w mieszkaniu również jest możliwa.
Częsta nieobecność właściciela nie wpływa jednak dobrze na zwierzę, dlatego też jeśli wiemy, że przebywamy w domu raczej sporadycznie i krótko, warto zastanowić się, czy na pewno posiadanie psa jest dobrym pomysłem.
Między mieszańcem (wielorasowcem) a kundlem istnieje wyraźne rozgraniczenie.Mieszaniec jest wynikiem skrzyżowania dwóch odrębnych ras.Kundel natomiast jest potomkiem psów nieokreślonego pochodzenia, kundli lub mieszańców. W Anglii, kolebce wielu ras i wystaw kynologicznych, istnieje podział psów na: thoroughbred ? psy będące potomkami rodowodowych rodziców tej samej rasy, czyli psy rasowe (pod warunkiem, że rodzice mieli uprawnienia hodowlane) inter-bred ? psy określane tym mianem to potomstwo psów tego samego typu, ale różnych ras np.charta afrykańskiego i charta węgierskiego cross-bred ? nazwa mieszańców pochodzących od rasowych rodziców innej rasy i typu, np.
potomek dobermana i wyżła niemieckiego długowłosego half-bred ? psy będące efektem skrzyżowania się psa rasowego (rodowodowego) z nierasowym mongrel ? psy będące potomkami nierasowych rodziców. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_nierasowy
Rezerwuar zarazków stanowią zarówno ssaki dzikie, jak i domowe.Z pierwszej grupy wymienić należy: lisy, jenoty, borsuki, nietoperze i inne zwierzęta mięsożerne, a także gryzonie i zajęczaki.Grupa ta ma obecnie największe znaczenie w rozprzestrzenianiu choroby.
Do drugiej natomiast należą: psy i koty.Druga grupa miała pierwotnie duże znaczenie, lecz obecnie ze względu na masowe szczepienia zwierząt domowych zagrożenie jest niewielkie.
W krajach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej wścieklizna może być rozprzestrzeniana również przez żywiące się krwią zwierząt nietoperze z rodziny wampirów.Do zakażenia (zwierząt lub człowieka) dochodzi na drodze kontaktu bezpośredniego ? przez pokąsanie, oślinienie lub zanieczyszczenie mózgiem chorego zwierzęcia uszkodzonej skóry.
Możliwe jest, choć u człowieka rzadkie, zakażenie na drodze powietrznej (kropelkowej i pyłowej) aerozolem odchodów nietoperzy w jaskiniach.Zdarzają się także zakażenia laboratoryjne drogą wziewną, przezspojówkową lub przezśluzówkową.
Do wystąpienia choroby dochodzi u około 15-20% wystawionych na kontakt ? szczególnie osobników pogryzionych na pysku/twarzy, szyi, klatce piersiowej lub pokąsanych głęboko. Odnotowano także infekcje przez przeszczepienie organów (rogówka) od zmarłych dawców z nierozpoznaną wścieklizną.Nie opisano przeniesienia drogą pokarmową.Chorobę cechuje długi okres utajenia średnio od 1 do 3 miesięcy ? skrajnie od 10 dni do ponad roku.Chory człowiek jest także zakaźny dla otoczenia.
Wirus znajduje się głównie w jego centralnym układzie nerwowym, ślinie i skórze, a w mniejszym stopniu także w łzach i soku trzustkowym. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%9Bcieklizna.