Natomiast cennik prac drukarskich uzależniony jest od wielkości książek.
Jednak zanim książka trafi do sprzedaży musi zostać dobrze przygotowana także pod względem językowym, a nie tylko pod względem trwałości wydruku.
Tylko wtedy będą mogły być wznawiane kolejne jej edycje.Tak dobrze przygotowane książki staną się na pewno bardzo atrakcyjne pod każdym względem.
Techniki graficzne dzielone są na grupy ze względu na sposób opracowania matrycy (np. cięcie, trawienie) i materiał, z którego jest zrobiona (np. drewno, gips, miedziana płyta). Istnieją trzy podstawowe grupy: 1..techniki druku wypukłego polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które mają pozostać niewydrukowane ? na odbitce ślad pozostawią wypukłe części formy drukowej; są to m.in.drzeworyt, kamienioryt, linoryt, gipsoryt, pirografia, cynkoryt, korkoryt, fleksografia; 2. techniki druku wklęsłego polegają na żłobieniu lub trawieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które odbiją się na papierze: techniki suche (ryte): miedzioryt, staloryt, sucha igła (suchoryt), ceratoryt, kamienioryt, mezzotinta (sztuka czarna); techniki trawione: akwaforta, akwatinta, miękki werniks, odprysk, heliograwiura, fluoroforta; techniki metalowe ? te z technik suchych i trawionych, które do wykonania matrycy wykorzystują metalową płytkę; 3.techniki druku płaskiego polegają na takim spreparowaniu matrycy, aby część nie pokryta rysunkiem była odporna na przyjmowanie farby drukarskiej; zaliczamy do nich: litografię, algrafię, cynkografię (cynkotypię), monotypię. Poza tymi trzema grupami istnieje jeszcze druk sitowy oraz druk cyfrowy.Pierwszy różni się od technik z ww.grup tym, że farba jest przetłaczana przez matrycę, a wykorzystywany jest w technice serigrafii.Druk cyfrowy natomiast, w odróżnieniu od reszty, nie wymaga użycia formy drukowej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika