Regały chłodnicze

Czy jest możliwy dom niezależny?

Regały chłodnicze Dom pasywny - czy to szczyt nowoczesnej technologii w architekturze? Nie.

Jest coś jeszcze ciekawszego - dom autonomiczny. Co to znaczy? Domy autonomiczne są niezależne, nie korzystają z żadnej infrastruktury zewnętrznej, co oznacza że budować można ja praktycznie wszędzie.

To szczyt nowoczesnej technologii. Ta idea oczywiście wypłynęła bezpośrednio z domów pasywnych.
Dużo łatwiej sobie wyobrazić, że może istnieć budynek niezależny, jeśli jego potrzeby energetyczne są minimalne.

Takie domy są bardzo ekologiczne, ponieważ muszą bazować na takich źródłach energii.

Największym problemem jest prąd.
Jest kilka sposobów ekologicznego pozyskania prądu - biomasa (idealne na terenach wiejskich, lub w lasach), wiatraki (wybrzeża, otwarte przestrzenie), woda (można wykorzystać np.
stare młyny), no i energia słoneczna (w naszym kraju raczej mało opłacalna).
Jednak zanim piękna idea domu autonomicznego się urealni, w Polsce trzeba zmienić prawo.
Obecnie budować można tylko na działkach budowlanych, z pozwoleniem na budowę i z cała masą dziwnych do spełnienia warunków (np.
audyt energetyczny).
Cóż - pomarzyć o niezależnym domku w środku lasu zawsze można.

I o ile jest to na wyciągniecie ręki w sensie technologicznym, to w sensie prawnym - jest to niestety niemożliwe.

Rekuperator

Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku.
Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza. Stosowanie rekuperacji w nowych obiektach budowlanych jest obowiązkowe w budynkach przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h. Niektóre modele rekuperatorów umożliwiają odzyskanie części pary wodnej zawartej w wydmuchiwanym powietrzu i przekazanie jej do nadmuchiwanego powietrza, co zmniejsza energię zużywaną na nawilżanie powietrza w budynku (częściowo sytuacja taka ma miejsce w rekuperatorach obrotowych).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperator

O audytach energetycznych

Już od wielu lat w prawie budowlanym jest zapis zobowiązujący do wykonania audytu energetycznego nowych budynków mieszkalnych.
Wiele osób narzeka na to prawo, ale jednak parametry energooszczędności są bardzo ważne. Dlaczego audyt energetyczny ma sens? Ponieważ dzięki niemu wiemy w których miejscach ucieka z naszego domu ciepło - dzięki kamerze termowizyjnej widać wszystkie mosty termiczne. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić parametry energooszczędności naszych domów, w efekcie zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

.

Widok do druku:

Regały chłodnicze