Od kotła węglowego różni go znacząco charakter opału, co pozwala w większym stopniu dokonać automatyzacji procesu spalania. Wady i zalety: konieczność wykonania instalacji CO, łatwość sterowania, czyste spaliny, czysta kotłownia, wysoka sprawność energetyczna (kotły kondensacyjne), możliwa współpraca z systemem solarnym (spadek zużycia gazu), wyższe koszty eksploatacji. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie#Ogrzewanie_spalinowe
Ze względu na: umieszczenie w pomieszczeniu: zabudowane całkowicie lub częściowo w ścianie kominki wolno stojące tzw.
kozy kominki ceramiczne często mylone z kominkami kaflowymi osłonę paleniska: kominki z wkładem kominowym, tzw.
zabudowane kominki z otwartym paleniskiem paliwo: drewno kominki elektryczne gaz (miejski lub płynny) paliwo płynne etanol (tzw.
biokominki), naftę itp. sposób podawania paliwa stałego kominki z palnikiem retortowym sterowanym automatycznie na pellety kominki na drewno z dokładaniem ręcznym sposób rozprowadzenia ciepła: kominki oddające ciepło tylko do pomieszczenia, w którym stoją kominki z wymiennikiem ciepła: z rozprowadzaniem grawitacyjnym ciepłego powietrza z mechanicznym rozprowadzeniem ciepłego powietrza z płaszczem wodnym wpiętym do instalacji C.O.Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn.
Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków. Badania na temat komfortu cieplnego prowadził duński naukowiec i inżynier, Ole Fanger.
Wyniki tych badań stały się podstawą do opracowania międzynarodowych norm, m.in.